Masami Kurumada - autor "Saint Seiya"
Imię: Masami
Nazwisko: Kurumada
Data urodzenia: 6 grudnia 1953
Miejsce urodzenia: Tokyo (Japonia)
Znak Zodiaku: Strzelec (Sagittarious)
Masami Kurumada w swoim dzieciństwie bardzo lubiał rysować, od tego wszystko się zaczęło. Zafascynowany stylem "manga" swoją pierwszą mangę ("Sukeban Arashi") wydał za pośrednictwem popularnego czasopisma "Shonen Jump". Niestety ta manga nie przyniosła mu sukcesu i następną historyjkę pan Kurumada wydał dopiero wiele lat później. Była to "Ring ni Kakero", manga o dwóch młodzieńcach trenujących boks. Nadal doskonalił swoje umiejętności, jego kreska stawała się coraz bardziej wyrazista.
No i wreszcie, w 1986 roku, Masami wydał mangę, która zbliżyła go do bram raju mangaków. Opowieść była zatytuowana "Saint Seiya". Popularność Masami gwałtownie wzrosła właśnie dzięki Saintsów, i (jak na razie) "Saint Seiya" można uznać za jego największy hit.
W związku z ogromnym wzięciem "Saint Seiya" został przerobiony na serię telewizyjną. Z początku liczyła ona tylko 52 epizody, ale popularność Saintsów z telewizji była tak wielka, że zdecydowano się na dodanie następnych epizodów. Tak powstała 114-to epizodowe anime cieszące się taką popularnością wśród japońskich widzów. Seria telewizyjna leciała w Japonii od 1986 roku aż do 1989, nie została jednak zrealizowana na podstawie wszystkich tomików mangi. Oryginalne dzieło Masami Kurumady liczyło bowiem 28 tomów, a tylko 18 zostało wykorzystanych podczas przeróbki na anime.
Po wielkim sukcesie, jaki przyniósł Masami Kurumadzie "Saint Seiya", nasz autor rozpoczął współpracę z innym wydawnictwem, aby wydać "B'TX". Mimo, iż manga ta nie była tak popularna, jak Saintsy, Masami nadal tworzył następne opowiastki. Pozostał już w wydawnictwie, gdzie stworzył "B'TX".
Teraz we Francji, kraju, gdzie wydawanych mang nie policzysz na palcach jednej ręki, można spotkać gdzieniegdzie historyjki Masami. Czy jednak Masami sprawi, że jakaś manga przegoni "Saint Seiya"? Raczej wątpię...
Masami Kurumada zostawił swój wpis w ostatnim tomiku "Saint Seiya", tomie dwudziestym ósmym. Pod spodem umieściłam translację tego wpisu stworzoną na podstawie angielskiej wersji tomików Saintsów.
---

---
To był ranek podczas bardzo chłodnej zimy, kiedy skończyłem prace na serią. Poszłem na spacer do parku. Spojrzałem przy okazji na niebo i dostrzegłem linię pozostawioną przez szybowiec.
Nie było tam już szybowca, ale jego ślad był nadal wyraźny na tle błękitnego nieba.
Jestem wolny od pracy nad "Seiyem", który zabrał mi pięć lat.
Mogę wiec w ciszy spoglądać w niebo.
Pióro, które zawsze używałem podczas pracy jest teraz bardzo zmęczone, leży zakurzone na moim stole. Widząc, że nadużywałem pióra, nie pracuję więcej.
Ale "Seiya", do którego użyłem tego pióra, nigdy nie zniknie na zawsze.
Nawet, jeżeli ludzie o tym zapomną, ta praca zawsze pozostanie w moim sercu tak, jak ta linia szybowca na niebie.
Początek wiosny ---
--- Masami Kurumada ---

Wróć do strony głównej
***
(C) "Saint Seiya", 1986, Masami Kurumada
(C) 1999, Liliana Lemańczyk