Marine Shoguns
Marine Shoguns są wrogami naszych Brązowych Patronów z ostatniej serii. Spełniają rolę Złotych Patronów, ale nie zaliczają się do tej grupy, co dwunastu Złotych Patronów Zodiaku. Większość z nich to sługusy Poseidona. Jak sama nazwa wskazuje, mocą Marine Shoguns są rzeczy związane z wodą. Każdy opiekuje się jakimś miejscem na wodzie i filarami, które Brązowi Patroni muszą zniszczyć, aby ocalić Atenę (niespodzianka...). Marine Shoguns jest tylko ośmiu (plus oczywiście Poseidon). I, dobrze radzę, nie próbujcie nauczyć się nazw wszystkich Patronów i wrogów na pamięć... Ja bym z tym nie przesadzała... dostaniecie kręćka... Schemat podobnie jak w innych opisach ludzi z "Saint Seiya" - nazwa, fotka, podstawowe informacje osobowe (materia, narodowość, itp.).

Siren Sorrento
Seahorse Baian
Scylla Io
Chrysaeor Khristna
Lymnades Kaysa
Kraken Isaac
Sea Dragon Canon
Mermaid Thetis

SIREN SORRENTO
Materia: The Siren Marine Scales
Narodowość: Austryjczyk
Data urodzenia: 10 września
Znak Zodiaku: Panna
Grupa krwi: A
Wiek: 16 lat
Wzrost: 1,78 m
Opiekuje się: Południowym Atlantykiem
***
Ten wojownik pojawił się jeszcze pod koniec Asgardu, aby pomóc Hildzie w wypełnieniu jej misji (a raczej - aby dokończyć za nią tą misję). Główną bronią Sorrento jest flet, ale nie taki zwykły. Grając na nim "Dead End Symphony" paraliżuje przeciwnika tak, że ów nie jest w stanie go zaatakować. Taka sztuczka została przez Sorrento wykorzystana podczas jego pojedynku z Siegfriedem (ów wybił sobie bębenki, aby nie słyszeć melodii, ale pieśń i tak przenikała przez całe jego ciało). Pojedynek z Siegfriedem był zarazem ostatnią walką obu wojowników. Siegfried bowiem eksplodował swój kosmos, aby pokonać przeciwnika i zamieniwszy się w gwiazdę zakończył życie trzymajac w śmiertelnym uścisku Sorrento... Ogólnie o Sorrento nie możemy powiedzieć wiele, gdyż występował tylko w jednym odcinku (i to nie całym). W każdym razie Siren był lekko pobłażliwy, czasem dowcipny, niewątpliwie gotów do wszelakiego czynu mogącego rozsławić imię Poseidona... Podsumowując Sorrento był całkiem miłym facetem i zupełnie niepotrzebnie wdał się w ciemne sprawy z Poseidonem.
***
Mitologia:
Historia o flecie Sorrento ma wspólny punkt z mitologią grecką. Siren (nie mylić z naszymi syrenkami, to zupełnie inna sprawa) były w niej trzema siostrami, pół dziewczętami (a raczej - przepięknymi nimfami) i pół ptakami lub motylami. Dzięki swojemu prześlicznemu, słodziutkiemu i melodyjnemu śpiewowi zatapiały statki marynarzy lub rozbijały je o skały wyspy, na której mieszkały.
***
Ataki:
- Deddo Endo Shinfu oni (Dead End Symphony),
- Deddo Endo Kuraimakkusu (Dead End Climax).

SEAHORSE BAIAN
Materia: The Seahorse Marine Scales
Narodowość: Kanadyjczyk
Data urodzenia: 7 maja
Znak Zodiaku: Byk
Grupa krwi: A
Wiek: 18 lat
Wzrost: 1,81 m
Opiekuje się: Północnym Pacyfikiem
***
Baian strzeże pierwszego filaru, który muszą zniszczyć nasi Brązowi Patroni, aby ocalić Atenę. Specjalnym ciosem Baiana jest "Rising Billows". Pojedynkował się z nim niejaki Pegasus Seiya, który zgodnie z przewidywaniami osiągnął zwycięstwo. Pokonał Baiana odkrywając tajemnicę niewidzialnej tarczy posiadanej przez owego i dokonując swej pierwszej transformacji w Złotego Patrona. Baian został zabity najsilniejszym ciosem Pegasusa, "Kometą Pegaza". Podczas walki poznajemy Baiana jako wojownika przeceniającego swoje siły, pewnego siebie i swojego zwycięstwa - a przy tym nadmiernie walecznego i brutalnego. Typowy zły charakterek...
***
Mitologia:
W mitologii koniki morskie (seahorse) były (prawie) normalnymi koniami (niczym nie przypominającymi znane nam koniki morskie) ze specjalnymi "grzebieniami" na czole i grzbiecie (mamy okazję ujrzeć te stworzenia w tle podczas ataków Baiana). Powóz Poseidona był ciągnięty właśnie przez koniki morskie, tak więc widać, jak ważną rolę odgrywały one w życiu wspomnianego boga... (transport, moi drodzy...)
***
Ataki:
- Raijingu Birozu (Rising Billows).

SCYLLA IO
Materia: The Scylla Marine Scales
Narodowość: Południowy Pacyfik
Data urodzenia: 2 marca
Znak Zodiaku: Ryby
Grupa krwi: AB
Wiek: 17 lat
Wzrost: 1,80 m
Opiekuje się: Wyspą Świętego Feliksa
***
Io jest przedstawiany w dwóch postaciach: wojownika i kobiety (co do panienki - to proszę spojrzeć w dół, do objaśnień mitologicznych). Cała moc Scylli leży w wykorzystywaniu mocy wielu różnych zwierząt. Pojedynkował się z Shunem wykorzystując po kolei moce Królowej Pszczół, Orła, Boa Dusiciela, Wampira, Wilka, a także Niedźwiedzia, który to był najpotężniejszym zwierzęciem znajdującym się we władaniu Io. Niestety (a może "stety") wszystkie zwierzaki zostały pokonane przez niezwykłe właściwości łańcucha Patrona Andromedy. Razem z każdym zabitym zwierzęciem znikała też jakaś część Materii Scylli, aż w końcu pozostały tylko napierśniki. Ostatecznie Io użył do ataku "Podmorskiego Tornada", lecz burza też nie poskutkowała... Shun z początku nie miał zamiaru zabijać Io (nie ma to jak czułe serduszko), ale Io sprowokował Shuna do takiego czynu uwalniając się z łańcuchów i bezlitośnie atakując owego, kiedy Andromeda usiłował zniszczyć filar, którego chronił Scylla. Pokonując Scyllę Shun dokonał swojej pierwszej przemiany w Złotego Patrona, gdyż tylko dzięki tak niezwykłej mocy był w stanie pokonać Io. Ogólnie w Io widać większość tego, co powinien posiadać idealny wojownik (walczący co prawda po stronie Poseidona, ale to szczegół)... Io jest waleczny, dzielny, uparty, zawzięty, bohaterski, ale też niestety bardzo brutalny (to normalne w "StS"). Mimo tego, co ma za uszami, jest on jednak jednym z moich ulubieńców z Marine Shoguns...
***
Mitologia:
W greckiej mitologii Io była jedną z kobiet Zeusa, o które była zazdrosna żona króla bogów, Hera. Zeus chcąc bronić Io przemienił się w krowę i po wielu przygodach wrócił do swojej prawdziwej postaci (to na szczęście nie jest wątek z "Saint Seiya", tylko z mitologii). Io później poczęła mu syna. Za to Scylla była wielkim morskim potworem, do którego postaci przeistoczyła się z prześlicznej nimfy. Po pewnym czasie zaczęła przypominać piękną dziewczynę, którą kiedyś była (w anime "StS" w czasie walki Shuna z Io rzeczywiście możemy dostrzec prześliczną modlącą się panienkę - następny przykład powiązania mang z mitologią), ale niższe partie jej ciała przeistoczyły się w sześć psów. W mitologii Odyseusz stawił czoła Scylli podczas tasiemca zwanego "Odyseją".
***
Ataki:
- Biggu Toruneddo (Big Tornado),
- Kuin Bi-zu Sute-inga (Queen Bees Stinger),
- I-guru Kuratchi (Eagle Clutch),
- Sa-panto Sutorangura (Serpent Strangler),
- Urufuzu Fu-angu (Wolf's Fang),
- Banpaia Inheiru (Vampire Inhale),
- Gurizuri Surappu (Grizzli Slap).

CHRYSAEOR KHRISTINA
Materia: The Chrysaeor Marine Scales
Narodowość: Cejlończyk
Data urodzenia: 10 sierpnia
Znak Zodiaku: Lew
Grupa krwi: B
Wiek: 19 lat
Wzrost: 1,87 m
Opiekuje się: Oceanem Indyjskim
***
Khristina ma jedno wspólne z Virgo Shaką (nie, broń Sailorko, nie wygląd!). Otóż obaj mają manię na punkcie wschodnich religii (zwłaszcza Hinduizmu). Nawet atak Khristina wykorzystuje hinduską symbolikę, a Khristina bronił się za pomocą siemiu punktów witalnych umieszczonych na jego ciele. Walczył z Shiryuu, kiedy ten przyszedł zniszczyć Filar Oceanu Indyjskiego. Z początku wszystko wskazywało na wygraną Khristiny, gdyż potężny oszczep (lanca?) owego wojownika była niemal niepokonana. W dodatku, kiedy Shiryuu złamał ów oszczep, Khristina odkrył w sobie coś w stylu Siódmego Zmysłu i tym samym umożliwił sobie wytworzenie wspomnianych już siedmiu punktów witalnych. Podczas swoich medytacji oślepił Shiryuu, który tylko dzięki mocom Ateny pokonał tak potężnego przeciwnika (Atena dała mu na chwilę wzrok, więc Shiryuu mógł dostrzec siedem punktów). Wówczas to Dragon wygrał przywołując Excalibur i przecinając po kolei wszystkie siedem punktów umieszczonych na ciele przeciwnika w lini pionowej. Ogólnie Khristina jest bardzo skryty i małomówny, niemal niesympatyczny, ale jednak zasługuje na uwagę z powodu niesamowitych mocy, jakie w nim drzemią (szakra).
***
Mitologia:
Imię Khristina jest imieniem jednego z hinduskich bogów. Za to jeżeli chodzi o Materię, trzeba było by się przenieść na chwilę do greckiej mitologii. Gdyż według tej właśnie mitologii Chrysaeor był potworem - zrodził się z krwi Meduzy, kiedy Perseusz odciął jej główkę.
***
Ataki:
- Furasshingu Ransa (Flashing Lance),
- Maha Ro-shini.

LYMNADES KAYSA
Materia: The Lymnades Marine Scales
Narodowość: Portugalczyk
Data urodzenia: 19 sierpnia
Znak Zodiaku: Lew
Grupa krwi: 0
Wiek: 21 lat
Wzrost: 1,68 m
Opiekuje się: wodami Antarktydy
***
A więc najkrótszą chatakterystyką tego Marine Shoguna byłoby podanie kilka hard cenzurowanych słówek. Jednak z uwagi na etykietę w sieci, słówek nie napiszę. Jednak pomszczę się na nim pisząc tą charakterystykę (co prawda w najmniej chamski sposób, na jaki mnie stać po obejrzeniu postaci w anime). Więc Kaysa to największy szubrawiec i idiota, jakiego ziemia nosiła. Nie widać, żeby miał jakiekolwiek uczucia, jest bezwzględny i nieuczciwy, a jakby tego było mało, to nie ma absolutnie żadnych wyrzutów sumienia. Szacunku dla uczuć innych też nie ma. Potrafi zmienić się w kogoś, kogo jakiś Patron bardzo kocha wykorzystując wspomnienia owego. Zamyka dusze - strażników kogoś, kogo chce oszukać, dzięki czemu może wywoływać iluzje nie napotykając żadnego oporu. Powoduje przez to tortury dla umysłu. Stanął do walki z paroma Brązowymi Patronami pokonując ich (biedni Seiya, Hyoga i Shun...), zanim Ikki pojawił się i zrobił to, co Saintsi powinni zrobić od razu: usmażył go. Pewnie może cię zdziwić, czemu tak bardzo nienawidzę Lymnadesa Kaysę. Może po prostu dlatego, że śmiał tak mocno wykorzystać uczucia przykładowo - mojego Ikkiego... A dla mnie uczucia są rzeczą świętą...
***
Mitologia:
W mitologii Lymnades były złymi demonami mieszkającymi w wodzie. Nienawidzili ludzi i robili im na złość, jak tylko byli w stanie. Potrafili zmienić formę ciała i głos, tym samym przemieniając się w każdego, w kogo tylko przemienić się zapragnęli. Ci ... (obiecałam nie pisać słówek) mieli swoją ulubioną taktykę: przemienić się w kogoś, kogo biedna ofiara kochała, i będąc w "niebezpieczeństwie" sprawić, że ofiara podejdzie bliżej. Wówczas demony wrzucały nieszczęsnego przechodnia do wody i topiły go. 
***
Ataki:
- Saramanda Shokku (Salamandar Shock).

KRAKEN ISAAC
Materia: The Kraken Marine Scales
Narodowość: Finlandczyk
Data urodzenia: 17 lutego
Znak Zodiaku: Wodnik
Grupa krwi: B
Wiek: 14 lat
Wzrost: 1,74 m
Opiekuje się: Arktyką
***
Isaac mimo, iż jest wrogiem, jest na pewno moim ulubionym Marine Shogunem (w przeciwieństwie do powyższego osobnika, zwanego Kaysą). Cenię go za powagę, z jaką traktuje przyjaźń i za honor i godność. Isaac spotkał Hyogę w okolicach koła polarnego, kiedy Cygnus przybył na treningi pod wodzą Crystal Sainta. Wówczas przebywając ze sobą jakiś czas zaprzyjaźnili się ze sobą. Ich przyjaźń była tak mocna, że kiedy Hyoga raz zaczął się topić (w poszukiwaniach jego matki przeszkodził mu wir, który wciągnął go pod wodę), Isaac skoczył bez namysłu w wodę i wyratował przyjaciela. Stracił przy tym jedno oko i zarobił bliznę ciągnącą mu się od policzka aż do lewego oka (a raczej tego, co po tym oku zostało...). Cygnus myślał, że Isaac nie żyje. Jednak na szczęście (lub nieszczęście, ale o tym za chwilę) było inaczej. Isaac został wyciągnięty przez wielkiego potwora (najprawdopodobniej Krakena) i doniesiony do wymiaru Poseidona. Tam chcąc się odwdzięczyć za uratowanie życia postanowił służyć bogowi morza (to jest właśnie to "niestety"). Honor nie pozwalał mu się wymówić od służby, gdyż to dzięki Poseidonowi żył. Poseidon oczywiście pozostawał wrogiem Brązowych Patronów i tak samo musiał postąpić Isaac. W dodatku chłopak ubzdurał sobie, że musi walczyć przeciw Hyodze, gdyż to właśnie Hyoga zabił i ich wspólnego mistrza, i Camusa (obie osoby były Isaacowi bliskie). Hyoga z wiadomych powodów musiał zaś pokonać dawnego przyjaciela, aby ocalić Atenę. Isaac miał zaś za wielką godność, aby przeciwstawić się temu... Umierając wyznał najdroższemu przyjacielowi, że to nie Poseidon, ale Ares pod postacią Canona kieruje masakrą na kuli ziemskiej...
***
Mitologia:
Według mitologii Kraken był ogromnym potworem niszczącym zza czasów antycznych statki na morzu i siejącym ogólny postrach na wodach. Isaac w swojej opowieści o Krakenie stwierdza, że Kraken niszczył jedynie statki, na których znajdowała się choć jedna zła osoba, za to statki przewożące osoby tylko i wyłącznie niewinne - Kraken pozostawiał nietknięte. Nie wiadomo, ile w tym prawdy, a ile fałszu, więc opowieść Isaaca można potraktować jako swoistą ciekawostkę.
***
Ataki:
- O-rora Borearisu (Aurora Borealis).

SEA DRAGON CANON
Materia: The Sea Dragon Marine Scales
Narodowość: Grek
Data urodzenia: 30 maja
Znak Zodiaku: Bliźniak
Grupa krwi: AB
Wiek: 28 lat
Wzrost: 1,88 m
Opiekuje się: Północnym Atlantykiem
***
Canon jest ostatnim Marine Shogunem ("Shogunka" została na koniec), którego Brązowi Patroni muszą pokonać, aby ocalić Atenę i dobrać się wreszcie do samego Poseidona. Właściwie w Sea Dragonie nie było by nic ciekawego, gdyby nie... taka sama data urodzenia, taki sam znak zodiaku, taki sam wiek, taka sama grupa krwi i wreszcie taki sam atak ("Another Dimension") jak... Gemini Saga. Wszystko wskazuje, że Saga, jego brat i Canon byli braćmi. W związku z tym nasz "zestawik" Gemini nie byłby bliźniakami, tylko jak na ironię trojaczkami!
***
Mitologia:
Jak zapewne się domyślacie, Sea Dragon jest następnym mitologicznym morskim potworem i to nie tylko greckim (jego motyw był wykorzystywany w wielu mitach i legendach)...
***
Ataki:
- Gyarakushian Ekusupuro-jon (Galaxian Explosion),
- Anaza De-imenshon (Another Dimension),
- Go-ruden Troraianguru (Golden Triangle).

MERMAID THETIS
Materia: The Mermaid Marine Scales
Narodowość: Dunka
Data urodzenia: 21 listopada
Znak Zodiaku: Strzelec
Grupa krwi: 0
Wiek: 15 lat
Wzrost: 1,65 m
Opiekuje się: Poseidonem...
***
Mermaid wygląda raczej na wojowniczkę przynależną do Srebrnych niż do Złotych Patronów. Wszystko przez jej kostium i zasób mocy. Jest jedyną dziewczyną wśród Marine Shoguns, lecz słodziutki wygląd może niejednego zmylić. To Thetis przebudziła moce Poseidona w Julianie Solo (następny przykład, jak można żyć wiecznie - reinkarnacja pojawia się bardzo często w "Saint Seiya"). Stało się tak, gdyż dała mu mały kawałek Poseidon Scale (był to szczerze mówiac trójząb). Przez prawie cały czas usiłuje powstrzymać Patronów od wejścia na tereny Siedmiu Mórz, na szczęście - nadaremnie. Pojedynkowała się prawie z wszystkimi Wojownikami Ateny, zaś jej chyba najważniejszy (!) pojedynek to walka z Kikim (z początku niemal przesądzona na niekorzyść dzieciaka). Thetis została pokonana przez Shainę, kiedy ta ostatnia usiłowała się przedostać do Świątyni Poseidona. Ale cóż, nasza kobietka-syrenka jest (była...) bardzo żywiołowa, walczna, gibka, zgrabna, pełna dziewczęcego powabu i wdzięku, a przy tym czasem komiczna. Niestety jej minusy to pycha (uzasadniona) i zawiść, ale to normalne, że nie ma człowieka bez wad. Osóbka najzupełniej sympatyczna, albo lepiej - kawaii (to bardziej do niej pasuje, co?) ;-)
***
Mitologia:
A teraz coś z greckiej mitologii. W owej mitologii były dwie kobiety nazwane Thetis: Thetis - matka (żona Tytana Ocenausa, zaś ów jest czymś w stylu odpowiednika Poseidona) i Thetis - córka (jedna z córek Tytana Oceanusa). Prawdopodobnie nasza Mermaid jest raczej córką niż matką. :-) O mitologicznym pochodzeniu syrenek nie muszę nic mówić (w przeciwnieństwie do innych syrenek, o których wspomniałam przy Siren Sorrento). Każdy wie przecież, że nasze tradycyjne syrenki to pół - kobiety i pół - ryby.
***
Ataki:
- Coral Trap.

Wróć do strony głównej
***
(C) "Saint Seiya", 1986, Masami Kurumada
(C) 1999, Liliana Lemańczyk