Złoci Patroni
Złoci Patroni to najwyższy stopień hierarchi, jaka została ustalona między Patronami (przypominam, że niższy stopień to Srebrni Patroni, a najniższy - Brązowi). Każdy ze Złotych Patronów należy do jakieś znaku zodiaku i właśnie pod tym znakiem zodiaku się urodził. Złoci Patroni posiadają najwyższą moc, jaką przeciętny Patron może zdobyć i pełnią jakby rolę najświętszych Kapłanów. Szesnaście lat przez rozpoczęciem się akcji po treningach odbytych w przeróżnych i niesamowicie od siebie oddalonych miejscach zamieszkali w greckim sanktuarium znanym jako Sanktuarium Ateny. Ich celem było strzeżenie poszczególnych inkarnacji bogini mądrości, czyli Ateny. Obecną inkarnacją Ateny jest Saori Kiddo. Wszystko szło jak po maśle do czasu, kiedy Ares spowodował swoję reinkarnację wcielając się w Złotego Patrona - Gemini Sagę. Celem Aresa była nie opieka, lecz zabicie Ateny. Tak różne cele nie mogły zostać pogodzone bez komplikacji. Narobiło się dużo zamieszania, w efekcie którego jeden z Kapłanów oddał życie... A teraz coś o schemacie tej strony. Każdy zestaw informacji o danym Złotym Patronie (zestawów jest oczywiście dwanaście) zawiera fotkę, podstawowe informacje osobowe (nazwę materii, narodowość, itp.) i charakterystykę. A więc radzę sobie poczytać o filarach serii "Saint Seiya" - Złotych Patronach...

Aries Mu
Taurus Aldebaran
Gemini Saga
Cancer Death Mask
Leo Aiolia
Virgo Shaka
Libra Dokho
Scorpio Milo
Sagittarious Aiolos
Capricorn Shura
Aquarius Camus
Pisces Aphrodite

ARIES MU
Materia: Złota Materia Ariesa (Barana)
Narodowość: Tybetańczyk
Data urodzenia: 27 marca
Znak Zodiaku: Baran
Grupa krwi: A
Wiek: 20 lat
Wzrost: 1,82 m
Miejsce treningu: Jamir
***
Mu jest jedynym Patronem, który potrafi "usłyszeć" uszkodzoną Materię. Tą sztukę również opanował jego Sensei, Shion. Oboje potrafią również uzdrowić różnego rodzaju stworzenia. Brwi Mu to kropki malowane na wzór kropek na teatralnych maskach no. Nie możemy zobaczyć pełnych mocy Ariesa przed mangową serią "Hades Chapter" (zazwyczaj Mu unika bowiem wszelakiego rodzaju walk), ale kiedy Aries już się pojawił, okazał się bardzo potężny. Na co dzień Mu jest cichy, poważny i trochę dziwny, ale nigdy nie jest taki bez ważnego powodu. Jednym z jego najbliższych przyjacieli jest Shiryuu, Mu zadawał się z nim nawet wtedy, kiedy Patron Smoka stracił wzrok. To on pierwszy uwierzył, że Bronze Saints walczą po słusznej stronie i zastanowił się, że Papież może być oszustem. Mu jest naprawdę dobrym Patronem, a jego moc odkrywania prawdy i potężny siódmy zmysł są wprost niesamowite i godne podziwu.
***
Ataki:
- Kurisutaru Uo-ru (Cristal Wall),
- Kurisutaru Netto (Cristal Net),
- Suta-raito Ekusute inkushon (Starlight Extinction),
- Suta-dasuto Reboyru-shon (Starlight Revolution).

TAURUS ALDEBARAN
Materia: Złota Materia Taurusa (Byka)
Narodowość: Brazylijczyk
Data urodzenia: 8 maja
Znak Zodiaku: Byk
Grupa krwi: B
Wiek: 20 lat
Wzrost: 2,10 m
Miejsce treningu: Brazylia
***
Aldebaran jest naprawdę wysokim i potężnym mężczyzną. Nigdy nie walczy bez powodu, więc nie można go za często zobaczyć w akcji. Wygląda na usposobionego bardzo pokojowo (co nie każdemu wychodzi na zdrowie). Kiedy Bronze Saints zawitali do jego świątyni, Aldebaran nie wykończył ich każdego z osobna, jak był w stanie uczynić, ale odniosłszy uszczerbki na Materii (np. ułamany róg) puścił ich wszystkich wolno. Jest kolegą Mu, ale nie ma uprzedzeń do innych Patronów. On też zaczął się zastanawiać nad podstępem planowanym przez ludzi z Sanktuarium. Ogólnie facet mimo wyglądu bardzo sympatyczny, cenię u niego wysokie poczucie sprawiedliwości.
***
Ataki:
- Gure-to Ho-n (Great Horn).

GEMINI SAGA
Materia: Złota Materia Gemini (Bliźniąt)
Narodowość: prawdopodobnie Grek
Data urodzenia: 30 maja
Znak Zodiaku: Bliźnięta
Grupa krwi: AB
Wiek: 28 lat
Wzrost: 1,88 m
Miejsce treningu: Sanktuarium w Grecji
***
Saga ukazuje dwie strony swojej osobowości: tą dobrą i tą złą. W tą złą wcielił się Ares i wkrótce prawie zupełnie zawładnął Sagą. To Saga zabił Papieża (Shion) i to z nim zmagają się Brązowi Patroni. Po dokonaniu zabójstwa Saga przyjął osobowość Shion i starał się jednocześnie zabić Atenę i zdominować Sanktuarium. Bardzo rzadko możemy zobaczyć jego twarz, zazwyczaj jest ona ukryta pod maską Papieża. Istnieje Saintsowa legenda mówiąca, że każdy Patron, który ujrzał prawdziwą twarz Sagi, zostawał przez niego zabity. Optymistyczne... Ogólnie Saga mimo całej swojej mściwości jest osobą refleksyjną i nie przepadającą za walką wręcz. Jako główna przyczyna zamieszania w serii "Sanctuary" został pokonany przez Brązowych Patronów w ostatnim odcinku tej właśnie serii.
***
Ataki:
- Gyarakushian Ekusupuro-jon (Galaxian Explosion),
- Anaza De-imenshon (Another Dimension),
- Gen Rou Ma Ou Ken (Hypnotism-Demon Emperor-Fist).

CANCER DEATH MASK
Materia: Złota Materia Cancer (Raka)
Narodowość: Włoch
Data urodzenia: 24 czerwca
Znak Zodiaku: Rak
Grupa krwi: A
Wiek: 23 lata
Wzrost: 1,84 m
Miejsce treningu: Sycylia
***
Cancer nazywa się "Death Mask", gdyż w swojej świątyni (Świątyni Cancer) wkładał maski przedstawiające twarze wszystkich osób, które zabił. Te same maski walają się później po całej jego świątyni razem z trupami. Nic dziwnego więc, że Shiryuu, który zawitał do Świątyni Cancer, odniósł wrażenie, iż znajduje się na cmentarzu. Osobliwe, lecz prawdziwe... Jeszcze przed bitwą Dwunastu Sanktuariów Deathmask został wysłany, aby zabić Dohko (sensei Shiryuu). Tam został powstrzymany przez Dragon Shiryuu, który i tak go później zabił. Charakterystyczną cechą Deathmaska jest to, że posiada on wejście do Hadesu i potrafi tam przenosić swych nieszczęsnych przeciwników.
***
Ataki:
- Seki Shi Ki Mei Kai Ha (Dark World Wave).

LEO AIOLIA
Materia: Złota Materia Leo (Lwa)
Narodowość: Grek
Data urodzenia: 16 sierpnia
Znak Zodiaku: Lew
Grupa krwi: 0
Wiek: 20 lat
Wzrost: 1,85 m
Miejsce treningu: Sanktuarium w Grecji
***
Aiolia jest bratem nieszczęsnego Sagittariousa Aiolosa. Po wysłuchaniu przemówienia Sagi utwierdziło się w nim na dobre przekonanie, że jego brat jest zdrajcą. Dowiedział się prawdy dopiero wtedy, kiedy duch Aiolosa powiedział mu, że to kłamstwo. Jest bardzo lojalny i uczciwy, nigdy nie kłamie. Dlatego nie przypuszczał, że ktoś może go tak okropnie okłamać... Aiolia ciągle zmaga się między dobrem a złem, nie wie, po której stronie stanąć. Już wydawało się, że został na dobre kapłanem Ateny, kiedy zajął się nim Saga. Ogólnie Aiolia jest naprawdę wspaniałym Patronem, nie dba o narodowość i nie dyskryminuje ludzi z tego powodu (jak czynią inni Złoci Patroni). To z niego brał wzór Seiya, kiedy był jeszcze mały i trenował w Sanktuarium. Podsumowując, Aiolia jest Patronem, który ma wspaniały charakter, ale ogromnego pecha w życiu...
***
Ataki:
- Raitoningu Purasuma (Lightning Plasma),
- Raitoningu Boruto (Lightning Bolt).

VIRGO SHAKA
Materia: Złota Materia Virgo (Panny)
Narodowość: Hindus
Data urodzenia: 19 września
Znak Zodiaku: Panna
Grupa krwi: AB
Wiek: 20 lat
Wzrost: 1,82 m
Miejsce treningu: Indie - Dorzecze Gangesu
***
Dla tych, co czytali krótkie charakterystyki umieszczone na innych stronach WWW, Shaka może wydawać się półbogiem, a nawet (zaryzykuję to stwierdzenie) reinkarnacją Buddy. Jednak tak nie jest i Shaka jest najzwyklejszym pod słońcem Złotym Patronem. Pojedynków sobie trochę naliczył (choćby z Ikkim czy Aiolią). Shaka jest bardzo lojalnym Patronem wobec Sagi, co stało się przyczyną jego porażki... Złoty Patron Virgo prawie zawsze trzyma zamknięte oczy, aby odkryć swoje wewnętrzne Ja i wzmóc swoją kosmiczną energię. Kiedy chce odkryć prawdę lub zniszczyć w sobie wyrzuty sumienia, oznajmia: "Niech moc Buddy mnie oświeci" składając ręce w geście medytacji buddyjskiej. Myślę, że to właśnie z powodu takiej i wielu innych uwag Shaka może być uznawany za reinkarnację Buddy. W każdym razie, Shaka zginął z ręki Ikkiego, który poświęcił swoje życie dla tego zwycięstwa... Później, zupełnie w przedostatnim odcinku serii "Sanctuary", dzięki Mu obaj wojownicy powrócili do świata żywych, a Shaka przemyślawszy sobie pewne sprawy stanął po stronie Ateny.
***
Ataki:
- Ten Bu Hon Rin (Treasure-Circle),
- Riku Don Rin Ne (Endless Cycle of Rebirth Through 6 Worlds),
- Ten Ma Kou Huku O-mu (Demon Capitulation).

LIBRA DOKHO
(znany też jako Rochi)
Materia: Złota Materia Libra (Wagi)
Narodowość: Chińczyk
Data urodzenia: 20 października
Znak Zodiaku: Waga
Grupa krwi: A
Wiek: niektóre źródła podają, że 125 lat; niektóre, że nawet 261 :-O
Wzrost: około 1,55 m
Miejsce treningu: góry w Chinach, okolice Wodospadu Rozan
***
Dokho ma szczęście albo nieszczęście być mistrzem Dragon Shiryuu. Z wyglądu przypomina głupkowatego skrzata, ale jest bardzo dobrym trenerem i wojownikiem. Jest jednym z dwóch Złotych Patronów, którzy podczas Świętych Wojen (czas narodzin Saori w Sanktuarium Ateny) nadal zostali po stronie malutkiej Saori, kiedy Gemini Saga starał się zdominować Sanktuarium. Jego ulubionym miejscem wypoczynku jest Wodospad Rozan. Jest bardzo mądry i uczciwy, stara się przekazać wszystkie swoje wartości uczniowi (Dragon Shiryuu). Kiedy miał wielu uczniów, żadnego nie faworyzował, wszystkich traktował na równi. Starał się przekazać wiedzę poprzez doświadczenie i praktykę. Podczas treningów był bardzo surowy, ale bardzo kochał swoich uczniów. Mieszka razem z Shunrei, dziewczyną, którą znalazł porzuconą jako dziecko i wychował jak własną wnuczkę.
***
Ataki:
- Rozan Hyaku Ryuu Ha.

SCORPIO MILO
Materia: Złota Materia Scorpio (Skorpiona)
Narodowość: Grek
Data urodzenia: 8 listopada
Znak Zodiaku: Skorpion
Grupa krwi: B
Wiek: 20 lat
Wzrost: 1,85 m
Miejsce treningu: Wyspa Milo
***
Scorpio Milo wydaje się być "złym chłopcem", ale pozory mylą. Milo jest jednym z tych niewielu dobrych Złotych Patronów. Co prawda został wysłany na Wyspę Andromedy (miejsce treningu Shuna), aby ją zniszczyć, i wypełnił to zadanie sumiennie, ale... jego też okłamywał Saga pragnący śmierci Ateny. Milo jest, podobnie jak Shaka, bardzo oddany Sadze (przynajmniej na początku). Ma mimo wszystko wrodzone poczucie sprawiedliwości i nienawidzi walk ze słabszymi od siebie. Jeden z najważniejszych pojedynków odbył w swojej świątyni (Świątyni Scorpio) z Cygnusem Hyogą. Hyoga, mimo śmiertelnych ran, zwyciężył (został ożywiony przez Milo, który zrozumiał ten błąd). Obaj wojownicy przeżyli, walcząc razem przeciw Sanktuarium i Papieżowi.
***
Ataki:
- Ristorikushon (Restriction),
- Suka-retto Ni-doru - Antaresu (Scarlet Needle - Antares).

SAGITTARIOUS AIOLOS
(znany też jako Aioros)
Materia: Złota Materia Sagittariousa (Strzelca)
Narodowość: Grek
Data urodzenia: 30 listopada
Znak Zodiaku: Strzelec
Grupa krwi: 0
Wiek: 14 (w chwili śmierci...)
Wzrost: 1,87 m
Miejsce treningu: Sanktuarium w Grecji
***
Aiolos jest moim ulubionym Złotym Patronem. To on uratował Saori uciekając z nią z Sanktuarium. Gemini Saga (dla przypomnienia: ten "zły" chcący zabić Atenę) wmówił pozostałym Patronom, że Aiolos jest zdrajcą i należy go zabić. Tak więc podczas ucieczki do Ruin Aiolosa zaatakował Shura. Aiolos położywszy zawiniątko z malutką Saori w bezpiecznym miejscu próował zmylić wroga uciekając w przeciwną stronę. Tam został znowu zaatakowany przez Shurę i dotkliwie poraniony. W dodatku poobijał się o skały spadając z dużej wysokości. To go wykończyło. Trochę później Shura zostawił Sagittariousa w spokoju. Wtedy Aiolos doczołgał się do becika z Ateną i swojej materii (której nie używając naraził się na przegraną). Tam, bliskiego śmierci, znalazł go Mitsumasa Kiddo. Aiolos powierzył mu swoją materię i malutką Saori. W poczuciu dobrze spełnionej misji umarł wśród Ruin...
***
Ataki:
- nie ma.

CAPRICORN SHURA
Materia: Złota Materia Capricorn (Koziorożca)
Narodowość: Hiszpanin
Data urodzenia: 12 stycznia
Znak Zodiaku: Koziorożec
Grupa krwi: B
Wiek: 23 lata
Wzrost: 1,86 m
Miejsce treningu: Hiszpania
***
Główna moc Shura (Excalibur) została mu nadana przez byłą reinkarnację Ateny (nie, nie Saori). Jest bardzo oddany Atenie, chociaż zabił biednego, kochanego Aiolosa (kiedy ten próbował uratować maleństwo). To "chociaż" zawdzięcza Gemini Sadze, który zrobił wszystkim Złotym Patronom (z wyjątkiem Dokho'ego i Aiolosa) wodę z mózgu podczas swojego pobytu w Sanktuarium. Shura przyjaźnił się bardzo z Aiolosem i trudno mu było uwierzyć w historyjkę opowiedzianą przez Sagę/Aresa. Jego celem, jako honorowego Złotego Patrona słuchającego rozkazów sił wyższych, była oczywiście była śmierć Aiolosa, co wypełnił aż dziwnie starannie... Shura zoztał zabity przez eksplodujący kosmos Shiryuu, z którym walczył w swojej świątyni podczas wędrówki Brązowych Patronów po Dwunastu Świątyniach. Pod koniec życia zrozumiał swój błąd i uznał, że śmierć jest jedyną karą, która może wymazać jego grzechy. Umarł z godnością, wśród gwiazd...
***
Ataki:
- Ekusukariba (Excalibur),
- Janpingu Suto-n (Jumping Stone).

AQUARIUS CAMUS
Materia: Złota Materia Aquarios (Wodnika)
Narodowość: Francuz
Data urodzenia: 7 lutego
Znak Zodiaku: Wodnik
Grupa krwi: A
Wiek: 20 lat
Wzrost: 1,84 m
Miejsce treningu: Syberia
***
Camus jest sensei mistrza Cygnusa Hyogi, a także większości innych Złotych Patronów. Nie można wiele o nim powiedzieć z uwagi na to, że spotkać go można tylko wśród wiecznych lodów (no i oczywiście w jego świątyni). Ogólnie dosyć sympatyczny facet, ma sporo sentymentu do Hyogi. Mimo tego, iż był zmuszony zabić Cygnusa, uczynił to z ciężkim sercem i miał po tym wyrzuty sumienia. Hyogę, mimo, iż ten był słabszy, Camus traktował na równi i nawet starał się mu pomagać. Cygnus odrodziwszy się powrócił do Camusa i stoczył z nim decydującą bitwę powodując przegraną Aquariusa, a także śmierć obu Patronów. Materia Camusa została później przywdziana przez Hyogę, który został ożywiony w późniejszych epizodach. Muszę przyznać, że bardzo lubię Camusa (mimo jego nielekkich grzeszków), jego silną wolę, uczuciowość walczącą z niezłomnością ducha, a także jego typ samotnika, jaki reprezentuje przez większość czasu.
***
Ataki:
- O-rora Ekusukyu-shon (Aurora Execution),
- Furi-zigu Kofu-in (Freezing Coffin),
- Daiyamondo Dasuto (Diamond Dust).

PISCES APHRODITE
Materia: Złota Materia Pisces (Ryb)
Narodowość: Szwed
Data urodzenia: 10 marca
Znak Zodiaku: Ryby
Grupa krwi: 0
Wiek: 20 lat
Wzrost: 1,83 m
Miejsce treningu: Grenlandia
***
Tajemniczy Złoty Patron podobnie jak Camus trenujący wśród lodowych gór. Ma bzika na punkcie róż (przykłady? taniec z różą w zębach!). Róże są też jego główną bronią - używając zatrutych czarnych czy czerwonych róż potrafi zarówno się bronić, jak i atakować. Zatrute róże Aphrodyte swoim słodkim zapachem wywołują u przeciwnika utratę wszystkich pięciu zmysłów, a następnie powolną i bezbolesną śmierć. Aphrodyte ma na sumieniu parę morderstw, jak naprzykład zabicie Albireo. Czasem bowiem jedna mała różyczka staje się w rękach tego Złotego Patrona narzędziem zbrodni. Uśpiwszy Seiya na drodze do Wielkiego Sanktuarium, Aphrodyte walczył z Andromedą Shunem. Wówczas też został pokonany przez wspomnianego Andromedę, który za wszelką cenę chciał pomścić śmierć swojego mistrza (Albireo)...
***
Ataki:
- Buradde-i Ro-zu (Bloody Rose),
- Piranian Ro-zu (Piranhian Rose),
- Roiyaru Demon Ro-zu (Royal Demon Rose).

Wróć do strony głównej
***
(C) "Saint Seiya", 1986, Masami Kurumada
(C) 1999, Liliana Lemańczyk